Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival

Ve dnech 21. až 24. srpna 2008 proběhl ve Strakonicích 18. ročník mezinárodního dudáckého festivalu.
Město Strakonice čítající cca 25 000 obyvatel se v těchto dnech rozrostlo více jak dvojnásobně a návštěvníci festivalu se mohli setkávat s hudebníky, tanečníky a zpěváky z 15ti evropských zemí nejen na oficiálních festivalových scénách, ale po celém městě. K vidění byly velké přehlídkové koncerty v letním kině nebo na hradním nádvoří, koncert duchovní i vážné hudby, populárně naučné pořady v kině Oko. Všechny pořady měly vysokou návštěvnost a všude vládla příjemná a družná atmosféra, kterou podpořilo příznivé počasí. Nejmilejší setkání s dudáky se však konala v hospůdkách a ulicích města. Úžasný dojem po sobě zanechaly jak velké dudácké skupiny ze Skotska, Španělska a Francie a stejně tak menší skupiny v komorním složení. Pozadu nezůstaly ani české soubory, které byly také významně zastoupeny a v samostatném pořadu se představili i strakoničtí.

Letošní ročník festivalu se stal svátkem hudby, zpěvu a tance. 18. MDF skončil a za nedlouho započnou přípravy na další ročník.
18. MDF v číslech:
Účinkujících: 1050
Zahraničních souborů: 15
Českých souborů: 18
Dětských souborů: 11
Skupiny hrající středověkou hudbu: 4
Dudáků jednotlivců: 35
Počet návštěvníků: cca 36 000
Pořady: 2, průvody, 21 pořadů a doprovodné programy(volné scény, jarmarky)
MěKS

Mestske kulturni stredisko
meks@strakonice.cz

Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival
Strakonice - Slavnostní průvod městem a dva galakoncerty v neděli odpoledne uzavřely program XVIII. mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Letošní přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů vytvořila několik rekordů: jednotlivé koncerty, průvody i volné scény navštívilo asi 35 tisíc diváků, účinkujících byla více než tisícovka.
Ředitelka Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích Eva Dresslerová připomněla, že k velkému zájmu veřejnosti výrazně napomohla mediální spolupráce s Českou televizí a s Českým rozhlasem. "Do Strakonic se na festival přijela podívat spousta lidí z celé České republiky i ze zahraničí. Přálo nám i počasí," dodala Eva Dresslerová.
Předseda programové rady dudáckého festivalu Zdeněk Bláha uvedl, že k úspěchu této čtyřdenní akce kromě jiného přispěla kvalitní dramaturgie jednotlivých programových bloků. "Úspěšným tahem bylo zařazení dvou nových pořadů - Středověké dudy a S dudami na jedné vlně, které dokázaly, že dudáckou hudbu je možné kombinovat například i s rockovými prvky," řekl Zdeněk Bláha a dodal, že obrovský byl i zájem o vystoupení na volných scénách, například před strakonickým pivovarem. Zdeněk Bláha lituje, že dudáckého festivalu se nemohly zúčastnit původně ohlášené soubory z Rumunska, Alžírska a Indie. Zdůraznil však, že to nic neubralo na umělecké úrovni přehlídky.
Několika koncertům přihlížel i zakladatel mezinárodního dudáckého festivalu a čestný předseda programové rady čtyřiaosmdesátiletý Josef Režný. "Viděl jsem, jak Pepík v průběhu festivalu duševně pookřál a moc mě to potěšilo," řekl Režného přítel Zdeněk Bláha.

Mestske kulturni stredisko
Strakonická televize